ورود اعضا|نقشه سایت|پست الکتونیک|خانه
العربیهFrançaiseEnglish
 
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر
.
تحليل كنكور 97
کنکور سراسری: پوست اندازی یک مسیر همیشگی
کنکور سال 97 هم با همه فراز و فرود و پایین و بالایش گذشت. از سال ها پیش بحث و مجادله بر سر اینکه کنکور زمانی از سر راه ادامه تحصیل ایرانیان برداشته خواهد شد وجود داشته و دارد. از طرف دیگر سیر نزولی آمار شرکت کنندگان و سیر صعودی ظرفیت پذیرش دانشگاه ها این پیش بینی را ایجاد کرد که به زودی شاهد حذف کنکور خواهیم بود. تحلیل کنکور امسال اما این را نشان نمی دهد. تمایل طراحان سوال به غافل گیری داوطلبان و شکستن کلیشه ها، خبر از موج رقابتی جدیدی در آزمون ورود به دانشگاهها می دهد. سبک و سیاق سوالات امسال در درس فیزیک و معارف این را به همه نشان داد که کنکور وارد مرحله جدیدی شده است و این مرحله احتمالا تا زمانی که داوطلبان نظام جدید آموزشی (6-3-3) به مرحله کنکور برسند تکمیل خواهد شد. حالا دیگر داوطلبان کاملا به دو دسته تقسیم می شوند: 1. داوطلبان جدی 2. دیگر داوطلبان. اکنون میدان مسابقه برای داوطلبان جدی شکل کلیشه ای خود را از دست داده است و قصد دارد آن ها را به چالش بکشد. این به چالش کشیدن چند سال پیش با تغییر سبک سوالات شیمی و ادبیات و زیست (در رشته تجربی) شروع شد و امسال با فیزیک و معارف ادامه یافت. در انسانی هم تغییر سیاق فلسفه و منطق و علوم اجتماعی دیگر آن کلیشه های سابق را پشتیبانی نمی کند. از طرف دیگر گروه دوم داوطلبان با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاهها و کاهش جمعیت داوطلبان به راحتی از این رقابت منصرف شده و یکی از صندلی های خالی مانده و بی رقابت را اشغال می کنند.
می توان گفت که کنکور این چند سال دارد پوست می اندازد، دارد دوران گذار خود را تجربه می کند تا یک کنکور مدرن تر و خلاقانه تر به نظام جدید آموزشی تحویل داده شود.
دوستان عزیزم! انتخاب رشته در دوران گذار یعنی همین دورانی که در آن به سر می بریم بسیار پر اهمیت تر از سابق است. همانطور که کلیشه های قبلی در موفقیت کنکور کارآمدی خود را از دست داده اند، کلیشه های سابق انتخاب رشته هم دیگر نمی توانند پاسخگوی آینده شما باشند. باید این را بدانید در کنکور امسال جزو هر کدام از دو دسته داوطلبان ذکر شده بوده باشید انتخاب رشته شما بسیار مهم تر از قبل است. همانطور که کنکور، فهم و خلاقیت و مراجعه به منابع اصلی را از داوطلبان طلب می کند، انتخاب رشته هم مستلزم تقویت خردورزی شما و نگاهی جدید به انتخاب مسیر آینده زندگی تان می باشد.
 
ما در دانشگاه اصفهان شما را در این مسیر یاری می کنیم.
@UI_entekhab_reshteh96
دکتر مهدی هوازاده
مدیر اجرایی کارگروه تخصصی انتخاب رشته خردمندانه
دانشگاه اصفهان
تیر ماه 1396
تاریخ به روز رسانی:
1397/05/06
تعداد بازدید:
502
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد.
Powered by DorsaPortal