ورود اعضا|نقشه سایت|پست الکتونیک|خانه
العربیهFrançaiseEnglish
 
۱۳۹۵ چهارشنبه ۴ اسفند
.
اولين نشست از سلسله نشست‌هاي ماهيانه خيرماندگار در دانشگاه اصفهان
1395/11/29 تاریخ:


 اولين نشست از سلسله نشست‌هاي ماهيانه خيرماندگار با حضور صاحب نظران، اساتيد و خيرين، و سخنراني دكتر اصغر منتظرالقائم و دكتر نزهت احمدي از اعضاي هيئت علمي دانشكده تاريخ دانشگاه اصفهان و دكتر محمدرضا نيستاني پژوهشگر در دانشگاه اكس مارسي فرانسه با محوريت" نقش وقف در نظام آموزشي و فقهي( با تاكيد بر دوره صفويه در شهر اصفهان)" دوشنبه 25 بهمن ماه  در محل  كتابخانه مركزي دانشگاه اصفهان سالن دكتر رزمجو برگزارشد.

به گزارش وب سايت خبري uinews  دكتر نزهت احمدي با بيان موضوع "مدارس بناهاي ماندگار و نقش زنان صفوي" بيان كرد:  صفويه به دليل رسميت بخشيدن تشيع در ايران راه‌هاي متفاوتي را براي شيوع تشيع استفاده كرد كه مهمترين آن وقف بود.

وي اظهار داشت:  وقف مدرسه يكي از موارد مورد توجه در دوره صفوي بود كه نه‌تنها مردان بلكه زنان هم به آن توجه مي‌كردند و مدارسي همچون: جده بزرگ، جده كوچك و نيماورد از جمله مدارسي بود كه توسط زنان دوره صفوي ساخته شد.

در ادامه دكتر محمدرضا نيستاني در رابطه با" وقف از منظر فقهي در دوران صفوي" به ايراد سخن پرداخت و اظهار داشت:  واژه وقف  صريحا در قرآن ذكر نشده است و در قرن اول هجري قمري واژه‌هاي صدقه جاريه و حبس در بين مسلمين رواج داشت كه به خمس و زكات و... نيز اطلاق مي‌شد. ولي از زمان امام سجاد(ع) در روايات اهل البيت عليهم السلام واژه وقف صريحا بكار رفته است.

وي ادامه داد: در قرن دهم  هجري قمري با روي كار آمدن صفويه و قدرت يافتن فقهاي شيعه و بكارگيري فقه در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، وقف نيز به اوج شكوفايي خود رسيد و فقهاي آن دوران وقف را در كتب فقهي خود با تفصيل بيشتري مطرح نمودند.

دكتر نيستاني افزود:  در دوران صفوي چهار كتاب فقهي تاليف شد كه عبارتند از: جامع المقاصد نوشته‌ي شيخ نورالدين كركي، مسالك الافهام نوشته‌ي زين الدين عاملي، كفاية الاحكام نوشته‌ي محمدباقر سبزواري و حدائق الناظره نوشته‌ي شيخ يوسف بحراني  كه به مباحث فقهي مي‌پرداختند.

در پايان  دكتر اصغر منتظرالقائم با موضوع " بررسي تاريخي نهاد وقف در برنامه آموزشي عصر صفوي" اظهار داشت:  صفويه از جمله دولت‌هاي مستقل و قدرتمند در ايران است كه پس از چند سده آشفتگي  و از هم پاشيدگي دولتي نيرومند و با شكوه و فرهنگ دوست به وجود آورد.

وي افزود: در دوران صفويان امكانات آموزشي و نهادهاي تعليم و تربيت در سراسر كشور فراهم بوده است كه به وسيله‌ي نهاد وقف اداره مي‌شدند. اين نهاد موجب تامين مالي و نيازهاي آموزشي مدرسه و حقوق مدرسان و كاركنان مدارس بود.

شايان ذكر است، اولين نشست از سلسله نشست‌هاي ماهيانه خيرماندگار با محوريت" نقش وقف در نظام آموزشي و فقهي( با تاكيد بر دوره صفويه در شهر اصفهان)"  دوشنبه 25 بهمن ماه  در محل  كتابخانه مركزي دانشگاه اصفهان سالن دكتر رزمجو برگزارشد.

 

 

 

7 تعداد بازدید:
RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات ( 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
كليه حقوق وب سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني دانشگاه اصفهان مي باشد.
Powered by DorsaPortal